Prof Dr Metin Özata
TIROID GUATR ENDOKRIN DIYABET DIYET ZAYIFLAMA METABOLIZMA
Ana Sayfa      HASIMATO      KRONIK TIROIDIT

KRONİK TİROİDİT

PROF DR METİN ÖZATA
Kronik tiroidit tiroid bezindeki iltihabi halin uzun süreli olmasıdır. Bu tiroidit tiroid bezinde abse olması anlamına gelmez. Tiroid bezine lenfosit hücrelerinbin dolması ve zaman içinde tiroid hücrelerinin harap olmasıdır.
Kronik tiroiditler içinde en önemlisi Hashimoto tiroiditidir. Prof Hashimoto tarafından 1910 lu yıllarda keşfedildiği için bu isim verilmiştir.

Hashimoto hastalığında kanda anti-TPO ve anti-tiroglobulin antikorları yuksektir. Bu antikorlar tiroid bezine yapışarak bezin harap olmasını sağlar. Zaman içinde tiroid yetmezliği yani hipotiroidi gelişir.
Kanda TSH yükselmeye başlar.

Hashimoto hastalığı toplumda çok yaygındır. Özellkle kadınlarda sıktır.
Ailesel özellik gösterir.
Sizde Hashimoto varsa çocuklarınıza kardeşlerinize ve anne ve babanızada tiroid hormon tetkikleri yaptırın

Beslenmede yapılacak şey iyotsuz tuz yemektir. Soya tüketmeyin. Diğer gıdalar alabilirsiniz.
Hashimoto tedavisini Endokrin Uzmanları yapar. İlaçla tedavi yapılır. İlaç tedavisi ömür boyu sürer.
Yılda bir tiroid ultrasonu gerekebilir. Nodul varsa daha sık ultrason yapılır.
kanda selenyum ölçülür. Düşükse selenyum verilir.

KİLO VEREMEYENLERDE
Tiroid ve diğer hormon bozuklukları olabilir. Bunların araştırılması için Endokrin Uzmanına başvurun

DİYET
Hashimoto hastalarında kilo varsa Metabolizma diyeti yapılır. Prof Dr Metin Özata nın hazırladığı Metabolizma Diyeti kitabını okuyabilirsiniz.

TSH HORMONU
Tiroid bezinin çalışması beynimizde bulunan hipofiz bezi tarafından kontrol edilir. Hipofiz bezi, TSH adı verilen bir hormon salgılar ve bu hormon kan yoluyla tiroid bezine gelerek tiroid hormonu yapılmasını sağlar. TSH hormonu tiroid bezinin iyod tutmasını sağladığı gibi tiroid hormonlarının yapılmasını da sağlar.
Tiroid bezi az hormon salgıladığında hipofiz bezi TSH salgısını artırarak tiroid bezinin daha çok hormon üretmesini sağlar. Bu nedenle tiroid bezinin az hormon salgıladığı tiroid yetmezliğinde (hipotiroidi) kanımızda TSH hormonu yüksek, fakat T3 ve T4 hormonları düşük olarak bulunur.
Tiroid bezi çok hormon salgılarsa, yani kanımızda T3 ve T4 hormonları çok artarsa bu defa hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu azalır. Kanımızda T3 ve T4 hormonları ne kadar yükselirse TSH hormonu da o kadar azalır. Hipertiroidi denilen tiroid bezinin aşırı çalışması durumunda kanımızda T3 ve T4 hormonları yüksek iken TSH hormonu normalin altına iner ve düşüktür.
Görüldüğü gibi hipofiz bezi kandaki T3 ve T4 hormon düzeyine göre TSH hormon salgısını azaltıp artırmaktadır.
Hipofiz bezi ise, beynimizde, hipofiz bezinin üzerinde bulunan hipotalamus organı tarafından kontrol edilir. Hipotalamus organı salgıladığı TRH isimli hormon ile hipofiz bezinden TSH salınışını sağlar.
Bu nedenle hipotalamus, hipofiz ve tiroid bezi birbirine bağımlı olarak çalışan ve birbirlerini kontrol eden 3 bezdir. Tiroid bezini hipofiz bezi kontrol ederken, hipofiz bezini de hipotalamus kontrol etmektedir. Hipotalamusdan salgılanan TRH hormonu hipofiz bezini etkileyerek buradan TSH hormonu salgılatır. Hipofizden salgılanan TSH hormonu ise tiroid bezinden tiroid hormonlarının yapılmasını ve kana salgılanmasını sağlar.